Zanurzeni w wartościach Agile – pierwsze warsztaty już za nami

16 i 17 luty 2018 roku, dwa wyjątkowe dni, na które czekaliśmy z niecierpliwością dziecka od kilku miesięcy. To kilkanaście godzin warsztatu, podczas którego zanurzeni zostaliśmy w wartości Agile, poznaliśmy i doświadczyliśmy eduScruma, stworzyliśmy grupę zaangażowanych, pełnych pasji i mocy sprawczej nauczycieli, trenerów i coachów.

Wszystko zaczęło się od WHY… struktura eduScruma sprawia wrażenie dość skomplikowanej, motywacją do tego byśmy zaangażowali się w jej wdrażanie w naszych klasach jest zrozumienie i doświadczenie PO CO. Rozpoznanie naszych wewnętrznych zasobów, afirmacja tego, w czym czujemy się ekspertami dotyka naszego poczucia wartości, a jednym z celów eduScruma jest właśnie wzmocnienie naszego „kręgosłupa”, jakim jest świadomość naszych kompetencji. Tworzenie komplementarnych zespołów i bazowanie na nich, okazuje się niezwykle skuteczne w kontekście osiągania celu. To zupełna zmiana praktyk, które do tej pory wykorzystywaliśmy w pracy zespołowej. Podstawą jakiegokolwiek działania w klasie jest jednak zaufanie- zaufanie do siebie, że mogę próbować i pozwalam sobie na popełnianie błędów oraz zaufanie do innych, że działają najlepiej jak potrafią.To budowanie relacji typu wygrany- wygrany, w których jest przestrzeń dla każdego. W takiej atmosferze powstaje przestrzeń do współpracy, samoorganizacji, transparentności, refleksji, elastyczności i skutecznego działania.

Podstawą jakiegokolwiek działania w klasie jest jednak zaufanie- zaufanie do siebie, że mogę próbować i pozwalam sobie na popełnianie błędów oraz zaufanie do innych, że działają najlepiej jak potrafią.To budowanie relacji typu wygrany- wygrany, w których jest przestrzeń dla każdego.”

Praktyka eduScrum

Podczas warsztatu mogliśmy doświadczyć wszystkich elementów eduScruma: tworzenie zespołu, planowanie działania, wspólne uzgodnienia, przegląd działania, wgląd w działanie, osobiste wnioski. Poznaliśmy też moc iteracyjności i stałego wglądu w to, które z naszych działań nam służą, a które nie, jak możemy wprowadzić zmianę oraz jak komunikować się w zespole, aby nasze działania były skuteczne. Ciekawym doświadczeniem było nadawanie wagi każdemu działaniu, które postanowiliśmy przedsięwziąć tak, aby nadać im priorytety i skutecznie zaplanować ich realizację w określonym czasie. W trakcie planowania realizacji naszych projektów mieliśmy okazję rozpoznawać w nas nowe zasoby, twórczo i krytycznie myśleć, mając cały czas wgląd w to, co nam służy, a co nie.

Najwięcej wątpliwości lub poruszenia powstało w nas przy poznawaniu zasady Shu Ha Ri, pochodzącej z japońskich sztuki walki Aikido, którą Jeff Sutherland, twórca Scruma definiuje następująco: „Najpierw poznaj zasady i formy, a gdy je udoskonalisz, dokonuj innowacji. Wreszcie w wyższym stanie mistrzostwa, odrzuć formy i po prostu bądź- z całą przyswojoną nauką i decyzjami podejmowanymi niemal nieświadomie.”

Willy Wijnands, który podobnie jak Jeff Sutherland, który jest trenerem Aikido, pokazywał nam, w jaki sposób możemy rozpoznać różne etapy wprowadzania zmian, jak je facylitować i jak w tym wszystkim zadbać o siebie.

Pomimo kilkunastu godzin szkolenia, nie zabrakło nam entuzjazmu i energii, i już w pierwszym tygodniu po szkoleniu niektórzy z nas zaczęliśmy wprowadzać nowe narzędzie do naszych klas i środowisk szkolnych, bo przecież eduScrum to edukacja, która dodaje skrzydeł. Należy jednak pamiętać słowa Willego : „you can’t fly if you don’t know WHY” ( „nie możesz polecieć jeśli nie wiesz po co”).

To dopiero pierwsze warsztaty, nadal integrujemy wiedzę, sprawdzamy i wspieramy się w procesie wprowadzania eduScruma do naszych klas, a już planujemy kolejne i kolejne. I nie zabraknie nam energii, wiedząc, jak bardzo eduScrum wspiera naszych uczniów w rozwoju współpracy, kreatywności, komunikacji, krytycznego myślenia, poczucia wartości, samoorganizacji i odpowiedzialności.

To wszystko zadziało się dzięki wsparciu ISOLUTIONFundacji OrangeZwinniInaczejBrassWillow i dzięki Waszemu wsparciu przez portal wspieram.to – dziękujemy!