Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

eduScrum – nowoczesny sposób na lekcję

8 grudnia, 2018 - 9 grudnia, 2018

PLN700

Jeśli j​esteś nauczycielem i:

 • poszukujesz innowacyjnych, skutecznych i ciekawych metod na prowadzenie lekcji,
 • chcesz w pracy uwzględniać naturalne prawa uczenia się i dążysz do dialogu z uczniami,
 • szukasz najlepszych sposobów na zadbanie o relacje i własny rozwój

– zapraszamy Ciebie i Twoją Szkołę na dwudniowe licencjonowane warsztaty eduScrum

Co to jest eduScrum?

 • eduScrum jest zestawem działań dających uczniom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, z uwzględnieniem ich potrzeb i tempa pracy, dającym jednocześnie nauczycielowi poczucie bezpieczeństwa w aspekcie realizacji podstawy programowej oraz osiągania zadowalających wyników,
 • jest kulturą współpracy i otwartości, która daje uczniowi swobodę w podejmowaniu decyzji,
 • drogą, która uczy odpowiedzialności za własny proces rozwoju i samo uczenie się,
 • podejściem, które uwzględnia współczesne potrzeby uczniów, funkcjonujących w świecie IT od początku swojego życia (”digitalnych tubylców”).

eduScrum to przede wszystkim:

 • WSPÓŁPRACA – oparta na zaufaniu w której błąd jest zasobem,
 • KOMUNIKACJA – oparta o zasadę wygrany – wygrany,
 • KREATYWNE I KRYTYCZNE MYŚLENIE – z dostępem do wszystkich zasobów potrzebnych do rozwoju osobistego, z uważnością na źródła, z których korzystamy

Podejście eduScrum opiera się on o trzy główne filary:

Podstawą wartości eduScrum są autonomia i samoorganizacja zespołów. Uczniowie sami decydują w jaki sposób realizować będą cele przedstawione przez nauczyciela. Idea zaczerpnięta jest ze świata IT, gdzie Scrum jest formą zmiany w zarządzaniu, zbiorem praktyk każdego procesu, który wprowadza w środowisko biznesowe wartości takie jak zaangażowanie, odwaga, skupienie, otwartość i szacunek.

Program warsztatów opracowany został przez Willy Wijnands, autora narzędzia eduScrum, które objęte jest prawami autorskimi.

Marzenie jednego nauczyciela stało się inspiracją dla wielu innych na całym świecie.

“Uczę się szybciej niż inni – mówi Jansen, uczeń klasy, w której wykorzystywany jest eduScrum – A pracując razem, poprawiasz się, stajesz się lepszy. Uczę się lepiej objaśniając materiał innym.”

eduScrum do świata edukacji został zaproszony przez wieloletniego nauczyciela chemii i fizyki z Holandii, Willego Wijnands, który zainspirowany praktyką Scrum na całym świecie, zaimplementował ją na swoich zajęciach. Społeczności szkolnej przyniosło to nowe doświadczenia i rezultaty, zamykające się w słowie uczenie się: współpracy, siebie i danego przedmiotu.

“Lubię pracować w ten sposób, masz autonomię w samodzielnej pracy i nauce. Z niewielką pomocą nauczyciela, który podaje dokładną ilość informacji, które musisz mieć – mówi uczeń szkoły w Ashram w Holandii.”

W praktyce nauczyciel w sposób jasny i zrozumiały dla uczniów przedstawia im, jakie ma oczekiwania, poprzez cele zawarte w programie, uczniowie sami w grupie oraz indywidualnie sprawdzają, jakie są ich postępy, czego potrzebują do lepszego uczenia się, a co jest im zbędne na danym etapie oraz co im przeszkadza. Proces zawarty jest w sześciu praktykach: tworzenie zespołu (Team Formation), planowanie działania (Sprint Planning), wspólne uzgodnienia (Standup), przegląd działania (Sprint Review), wgląd w działanie (Retrospective), osobiste wnioski (Personal Reflection).

Uczniowie sami określają po czym poznają, że osiągnęli już cel (Definition of Done) oraz, co jest im potrzebne do tego, by skutecznie się uczyć (Definition of Fun). Nauczyciel jest facylitatorem procesu, wspiera swoich uczniów, przestaje być osobą, która przekazuje wiedzę, jest partnerem dla ucznia w jej poszukiwaniu. Przedstawia uczniom cel oraz wyznacza kryteria akceptacji (Celebration Criteria).

Cały proces uczy skutecznej komunikacji, odpowiedzialności za proces uczenia się, jednocześnie dając uczniom poczucie wartości i dostęp do ich niewyczerpanych zasobów oraz kreatywności.

eduScrum jest wspaniałym narzędziem do pracy z uczniami w każdym wieku, im szybciej tym lepiej oczywiście, łączy i tak już ze sobą powiązane światy IT i edukacji, daje nauczycielowi i uczniom dużo wolności, z uważnością na realizowanie programu, jest spójny ze światem uczniów, bo to oni sami szukają, jak uczyć się najlepiej, ale przede wszystkim jest narzędziem do budowania zaufania do siebie i do otaczającego nas świata.

Willy Wijnands oraz wielu innych nauczycieli w Europie i poza nią, zauważyli, jak wiele eduScrum wniósł do ich praktyki, pozwolił zminimalizować czas poświęcony na realizowanie podstawy programowej, wprowadził nową kulturę komunikacji do szkoły, ograniczył czas poświęcony na prace domowe, których nie zadaje już nauczyciel, tylko sam uczeń, jeśli czuje, że jest mu potrzebna.

Cele warsztatów:

 • poznanie i doświadczenie narzędzia eduScrum, służącego do wspierania zespołów uczniów lub studentów w realizacji wspólnych zadań,
 • zdobycie narzędzi i kompetencji do wspierania skutecznej komunikacji oraz współpracy w zespole,
 • zdobycie narzędzi do budowania u siebie i uczniów nawyków kreatywnego i krytycznego myślenia, odpowiedzialności, samoorganizacji oraz poczucia własnej wartości i pewności siebie,
 • pokazanie sposobów, dzięki którym uczenie się może być skuteczne i pełne radości.

W programie:

 • Co to jest eduScrum – geneza powstania metodyki.
 • Zapoznanie się z elementami metodyki eduScrum.
 • Doświadczenie eduScrum w praktyce.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się w szczególności z konceptami:

 • ustaleń grupowych,
 • kompetencji XXI wieku,
 • transparentności i zaufania,
 • tworzenia zespołu- badania kompetencji,
 • budowania świadomości zasobów zespołu,
 • iteracji i ich znaczenia,
 • oporu oraz metod pracy z nim,
 • wizualizacji i monitoringu pracy nad projektem,
 • kryteriów akceptacji,
 • definiowania celu oraz kryteriów, po których zespół pozna, że cel został osiągnięty,
 • nadawania wagi działaniom- układanie priorytetów,
 • facylitowania trudności powstających w zespole,
 • funkcji „Product Ownera” oraz „Scrum Mastera”,
 • samoorganizacji,
 • retrospektywy (analizy podjętych działań) oraz wprowadzania zmian i usprawnień,
 • kaizen – czyli metody stawiania małych kroków,
 • budowania kultury opartej na zasadzie wygrany-wygrany.

Dla kogo?

Warsztaty organizowane są dla nauczycieli szkolnych oraz akademickich i wszystkich tych, którzy pracują  na rzecz edukacji w szerokim ujęciu.

Nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie w Agile i Scrum.

Kiedy?

8-9 grudnia 2018r. (sobota-niedziela)

8 grudnia – sobota, godz. 10.00 – 18.00 (w tym przerwa na lunch)

9 grudnia – niedziela, godz. 9.00 – 17.00 (w tym przerwa na lunch)

Gdzie?

GLIWICE, ul. Bojkowska 20a, Siedziba FILOMATY, tel. 322707665

Inwestycja

Masz dwie możliwości:

 jednorazowe opłacenie całego szkolenia w ciągu 3 dni od daty potwierdzenia przez organizatora przyjęcia na szkolenie – wtedy całkowity koszt szkolenia wynosi 700 zł brutto i jest to oferta bezzwrotna,

 wpłata w dwóch ratach: 150 zł zaliczki  w ciągu 3 dni od daty potwierdzenia przez organizatora przyjęcia na szkolenie i II część – 650 zł najpóźniej 10 dni przed rozpoczęciem szkolenia – wtedy koszt całości wynosi 800 zł brutto

Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki lub pełnej kwoty.

Opłatę należy uiścić przelewem, podając w tytule nazwę szkolenia oraz imię i nazwisko uczestnika.

Wystawiamy faktury VAT. Opłatę należy uiścić przelewem, podając w tytule nazwę szkolenia oraz imię i nazwisko uczestnika.

Nr konta:  94 1560 0013 2367 1855 7381 0001 FILOMATA Sp. z o.o.

Jak się zapisać?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Masz pytania?

Prosimy o kontakt: szkolenia@filomata.pl lub tel. 322707665

Każdy uczestnik po ukończeniu szkolenia otrzyma certyfikat nadający mu tytuł eduScrum Mastera. Certyfikat uprawnia do wdrożenia eduScrum w placówce.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zajrzyj na stronę eduScrum:  https://eduscrum.info

Prowadzenie warsztatów

Warsztaty poprowadzą dwie trenerki, które  aktualnie są jedynymi w Polsce eduScrum coachami:

Paulina Orbitowska-Fernandez – eduScrum coach, trener komunikacji, coach, politolog oraz nauczyciel języka angielskiego, w latach 2010-2017 pełniła funkcję koordynatora zespołu, wicedyrektora oraz dyrektora szkoły. Jest liderem zmian w oświacie. W latach 2004-2010 pracowała na uniwersytecie oraz w szkołach IB w Meksyku. Studiowała na Uniwersytecie Szczecińskim oraz na Uniwersytecie w Salamance, w Hiszpanii. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu Polityki i zarządzania oświatą, na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Podyplomowe Liderów Oświaty, organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, na Collegium Civitas oraz studia podyplomowe z Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga również na Collegium Civitas. Ukończyła kurs „Coaching oparty na empatii” w Szkole Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii oraz studia podyplomowe Train the Trainer Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas. Prowadzi warsztaty oraz szkolenia z dla rad pedagogicznych, nauczycieli akademickich, kadry zarządzającej, rodziców, studentów oraz uczniów.

Marta Orbitowska – certyfikowana trenerka eduScrum, Scrum Master, entuzjastka Agile i transformatorka tradycyjnego (taylorowskiego) podejścia do zarządzania zespołami na podejście zwinne, ukierunkowane na interakcje międzyludzkie, na produkt, jego jakość i wartość dla klienta. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży IT i koordynowaniu pracy zespołów projektowych prowadzonych klasycznymi i zwinnymi metodami (Agile).

 

 

Szczegóły

Start:
8 grudnia, 2018
Koniec:
9 grudnia, 2018
Koszt:
PLN700
Strona internetowa:
http://filomata.com.pl/index.php?strona=5461

Organizator

FILOMATA
Telefon:
322707665
Email:
szkolenia@filomata.pl
Strona internetowa:
filomata.com.pl

Miejsce

FILOMATA
Bojkowska 20
Gliwice, Polska
+ Google Map